روکش سند چیست؟

 

                                                                       

هر حسابدار موظف است تراکنش‌های مالی روزانه شرکت خود را در نرم افزار حسابداری آن شرکت ثبت کند. به این صورت که کد و عنوان حساب مورد استفاده در سند را انتخاب کرده و رقم تراکنش را به آن اختصاص می‌دهد و برای آن شرحی درج می‌نماید. پس از اتمام صدور سند، حالا می‌بایست از سطور درج شده یک گزارش چاپی ایجاد شده و پرینت گرفته شود و سپس تمام ضمایم مربوط به تراکنش‌های ثبت شده به آن پرینت ضمیمه گردد. به این پرینت اصطلاحا روکش سند گفته می‌شود.

در نرم افزار حسابداری پیشرو، هر سند ثبت شده دارای شماره سریال و تاریخ می‌باشد. برای هر سند بیش از 20 نوع مختلف چاپ یا همان روکش وجود دارد که بسته به سلیقه کاربر و البته نوع کار مورد نیاز طراحی شده است. مثلا چاپ یا روکش سند دارای دو ستون، سه ستون و یا چهار ستون می‌باشد. در سطح کل یا معین یا تفصیلی چاپ می‌گردد. شرح حساب یا سطور نمایش داده می‌شود یا نمی‌شود. روکش اسناد مربوط به ارائه به ممیزین دارایی ممکن است با روکش اسناد مربوط به حسابداری داخلی خود شرکت تفاوت کند. و بسیاری خصوصیت‌های دیگر که موجب  تفاوت روکش‌ها و چاپ‌های سند حسابداری می‌شود.

 

در ضمن منویی در برنامه حسابداری پیشرو به نام طراحی گزارش وجود دارد که این امکان را به کاربر می‌دهد تا در چاپ اسناد حسابداری مطابق سلیقه خود تغییراتی ایجاد نماید. روکش اسناد را می‌توان به صورت تکی و یا در تعداد بالا چاپ نمود.

اگر چنانچه اسناد پس از ثبت نیاز به مرتب سازی مثلا بر اساس تاریخ ثبت داشته باشند، شماره سریال آن‌ها با سندهای پرینت گرفته شده قبلی متفاوت می‌گردد. لذا در سیستم حسابداری پیشرو گزینه‌ای به نام شماره عطف وجود دارد که نشان‌دهنده شماره قبلی اسناد قبل از مرتب‌سازی می‌باشد و امکان نمایش این شماره در پرینت جدید سند نیز وجود دارد.

 


چگونگی ثبت حسابداری مالیات ارزش افزوده

 

 

۱ – خرید مواد به مبلغ ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال :

خرید                                          ۱٫۰۰۰٫۰۰۰
مالیات بر ارزش افزوده خرید         ۱۵٫۰۰۰
عوارض خرید                              ۱۵٫۰۰۰
                         بستانکاران                            ۱٫۰۳۰٫۰۰۰


۲ – فروش محصول تولیدی به مبلغ  ۱٫۵۰۰٫۰۰۰ ریال :
بدهکاران                                    ۱٫۵۴۵٫۰۰۰
               مالیات بر ارزش افزوده فروش         ۲۲٫۵۰۰
               عوارض فروش                               ۲۲٫۵۰۰
               فروش                                           ۱٫۵۰۰٫۰۰۰
فرض بفرمائید دوره مالیاتی سه ماهه اول شرکت فرضی به این دو عملیات خلاصه می شود :
تهاتر مالیات بر ارزش افزوده فروش و مالیات بر ارزش افزوده خرید   =    ۱۵٫۰۰۰   -   ۲۲٫۵۰۰       =  ۷٫۵۰۰    ریال
تهاتر عوارض فروش و عوارض خرید                                               =    ۱۵٫۰۰۰   -   ۲۲٫۵۰۰       =  ۷٫۵۰۰    ریال
                                                                                                                                         ———————
                                                         جمع بدهی قابل پرداخت دوره                                            ۱۵٫۰۰۰  ریال


*  اگر در دوره مذکور خرید داشته باشید ولی فروش خیر ، کل مبالغ پرداختی بابت مالیات و عوارض خرید به عنوان مطالبات از سازمان امور مالیاتی قابل استرداد می باشد .
*  اگر در دوره مذکور خرید نداشته باشید و فقط فروش صورت گرفته باشد کل مبالغ دریافتی بابت مالیات و عوارض فروش به عنوان بدهی به سازمان امور مالیاتی لازم به پرداخت می باشد .

 بارگذاری...
بارگذاری...