۷ نکته مهم برای اشتغال سریعتر دانشجویان رشته حسابداری

 

7 نکته مهم برای اشتغال سریعتر دانشجویان رشته حسابداری

 

 

سابقه کاری یکی از معیارهای مهم کارفرمایان در استخدام است و معمولا این موضوع به قدری مهم است که توانایی و معیارهای دیگر نادیده گرفته می‎شود. تاکید بیش از اندازه بر این موضوع نگرانی زیادی در بین افراد بی تجربه به ویژه دانشجویان ایجاد می کند. نگرانی که گاهی باعث دلسردی و ناامیدی شده و آنان را از تلاش باز می‎دارد. من در این مقاله به کارهای مفیدی که دانشجویان رشته حسابداری و حتی سایر دانشجویان می‎توانند در دوره دانشگاه انجام دهند تا پس از فارغ التحصیلی بتوانند سریع تر وارد بازار کار شوند ذکر می‎کنم. از شما تقاضا دارم اگر تجربه و یا نظری در این مورد دارید در انتهای مقاله آن را با ما و سایر دوستان در میان بگذارید.

نکته اول- ظاهر مناسب:

شخصی که برای اولین بار شما را می‎بیند و هیچ شناختی از شما ندارد از روی ظاهر و پوشش در مورد شما قضاوت خواهد کرد. اینکه آیا می‎توان مسئولیتی را به شما واگذار کرد یا نه در اولین مرحله از روی ظاهر شما قضاوت می‎شود و بعد از آن در زمان مصاحبه بر اساس دانش و تجربه شما. بنابر این تلاش کنید با ظاهری آراسته و مرتب در مصاحبه شرکت کنید و بعد از استخدام هم ضوابط و قوانین شرکت را رعایت کنید. بعید است مدیر شرکت، شخصی را که خارج از ضوابط و قوانین شرکت عمل می‎کند استخدام کند یا همکاری خود را با او ادامه دهد.

نکته دوم – رعایت موازین اخلاقی:

موازین اخلاقی از مواردی هستند که حتما باید  به آن‎ها عمل کنید. رازداری، امانت‎داری، راستگویی و … مورد قبول افراد بسیاری هستند و دانشجویان رشته حسابداری و حسابداران باید در حد زیادی به این موارد پایبند باشند.

نکته سوم – اهمیت درس و آموزش‎های دانشگاهی:

افراد زیادی هستند که خواسته یا ناخواسته اهمیت آموزش‎های دانشگاهی را نادیده می‎گیرند. از نگاه این افراد آموزش‎های ارائه شده در دانشگاه فقط مناسب نمره گرفتن (در اصلاح پاس کردن) است و کاربرد دیگری ندارد. در حالی که در واقعیت چنین نیست و معلومات و آموزش های دانشگاهی در بازار کار به شدت مورد نیاز هستند و نمی‎توان بدون دانستن آن‎ها به حسابدار ماهری تبدیل شد. بنابر این تلاش کنید اطلاعات و آموزش‎های دانشگاهی را با این دید مطالعه کنید که آن اطلاعات در آینده‎ای که چندان هم دور نیست مورد استفاده قرار خواهد گرفت. همچنین حتما بخش‎هایی از کتاب را که جز سرفصل‎های آموزشی نیست هم مطالعه کنید تا دانش شما اضافه شود.

نکته چهارم – مطالعه سایر کتاب‎ها و منابع:

در کلاس‎های دانشگاه معمولا کتابی را به عنوان منبع هر درس به دانشجویان معرفی می‎کنند. این موضوع درباره دانشجویان رشته حسابداری هم انجام می شود. پیشنهاد می‎کنم برای اشتغال سریعتر به  کتاب‎ها و به ویژه جزوه های ارائه شده توسط اساتید بسنده نکنید و مطالعه سایر کتاب‎ها و منابع آموزشی را هم جدی بگیرید به خصوص استانداردهای حسابداری که توسط سازمان حسابرسی تدوین میشود، قانون مالیات‎های مستقیم، قانون مالیات بر ارزش افزوده، قانون تجارت، قانون کار، قانون تامین اجتماعی. مطالعه مطالب و آئین نامه‎ها و بخش نامه‎های سایت سازمان امور مالیاتی، سایت سازمان تامین اجتماعی و سایت‎های آموزش حسابداری معتبر هم کمک شایانی به افزایش دانش شما می‎کند.

 

نکته پنجم – دوره های آموزشی:

شرکت در دوره‎های آموزش حسابداری، آشنایی با قوانین، دوره‎های اظهارنامه مالیاتی، دوره‎های ارزش افزوده و …  هم از گزینه‎های دیگری است که در کنار آموزش‎های دانشگاهی می‎تواند برای شما مفید باشد و زودتر شما را به هدف برساند.

نکته ششم – ارتباطات:

سعی کنید ارتباط خوبی با افرادی که در کار حسابداری مشغول به کار هستند و یا جایگاهی دارند برقرار کنید و دایره ارتباطات خود با اینگونه افراد را گسترش دهید. احتمال اینکه از طریق یکی از همین افراد به جایی معرفی شوید بسیار زیاد است. البته منظور من مطلقا پارتی بازی نیست. منظور من این است که آنقدر دانش و اطلاعات خود را افزایش دهید تا افرادی که شما را می‎شناسند شما را به عنوان یک گزینه برای معرفی به کار در نظر داشته باشند. از جمله این افراد اساتیدی هستند که در بیرون دانشگاه به عنوان مشاور مالی، مدیر مالی و … هم مشغول به کار هستند. اگر شما خود را به عنوان علاقمند واقعی به پیشرفت و تجربه کاری معرفی کنید و استاد شما این دید را داشته باشد که از نظر حرفه ای و اخلاقی می‎توان روی شما حساب کرد  به احتمال زیاد در صورت نیاز شما را به شرکت‎ها معرفی خواهد کرد و یا حتی از شما بابت انجام پروژه های خود استفاده خواهد نمود. این موضوع در مورد دانشجویان رشته حسابداری که همزمان با تحصیل مشغول به کار هستند هم مصداق دارد و شما ممکن است از طریق آن‎ها بتوانید در جایی مشغول به کار شوید.

نکته هفتم – کسب تجربه همزمان با تحصیل:

دوره دانشگاه به دو دلیل بهترین زمان برای کسب تجربه کاری است. دلیل اول این است که شما زمان کافی برای انجام کار دارید. دلیل دوم این است که چون معمولا دغدغه تامین هزینه و مخارج را ندارید می‎توانید با حقوق و مزایای کمتری مشغول به کار شوید. حتی می‎توانید برای کسب تجربه به صورت رایگان هم کار کنید و بعد از مدتی که تجربه کافی کسب کردید به درآمد فکر کنید. موسسات و شرکت‎های ارائه دهنده خدمات مالی معمولا به دنبال افراد بی‎تجربه و یا کم تجربه و دانشجویان رشته حسابداری برای همکاری هستند. کافی است سری به سایت‎های استخدام بزنید و یا در سایت گوگل مواردی مانند استخدام کار آموز حسابداری، مراکز کار آموزی حسابداری، استخدام حسابدار بی‎تجربه را جستجو کنید. حتما محیط و شرایط همکاری با این موسسات را در نظر بگیرید تا مشکلی برای شما به وجود نیاید.

مهم:

  • بابت دانشگاهی که در آن تحصیل می‎کنید خود را سرزنش نکنید چون نام دانشگاهی که در آن تحصیل می کنید تاثیری در استخدام شما ندارد. موضوع تعیین کننده دانش شماست نه نام دانشگاه.
  • هیچگاه مایوس نشوید. مطمئن باشید روزی در جایی مشغول به کار خواهید شد. تلاش کنید آن روز اطلاعات کافی و خوبی درباره شغل خود داشته باشید تا همه چیز را از صفر شروع نکنید.

نحوه و شرایط بیمه دانشجویان دانشگاه‌ها

به منظور تعمیم و گسترش پوشش بیمه به آحاد افراد جامعه، سازمان تامین‌اجتماعی با صدوربخش‌نامه ۶۸۵ امور فنی بیمه‌شدگان، امکان بیمه‌شدن دانشجویان دانشگاه‌ها را براساس مقررات قانون بیمه صاحبان حِرف و مشاغل آزاد فراهم کرده است.در مطلب پیش‌رو، ضمن پاسخ به چند پرسش به توضیحاتی در خصوص این نوع بیمه می‌پردازیم.

شرایط بیمه‌شدن دانشجویان براساس بیمه دانشجویان دانشگاه‌ها چیست؟

با توجه به اینکه بیمه دانشجویان دانشگاه‌ها زیرمجموعه بیمه صاحبان حِرف و مشاغل آزاد است، شرایط آن نیز عینا همانند بیمه مشاغل آزاد است با این تفاوت که در این نوع بیمه تحصیل در دانشگاه، شغل محسوب نمی‌شود. اما برخی شرایط آن عبارت‌ا‌ند از: اشتغال به تحصیل در یکی از دانشگاه‌های کشور (بدون توجه به جنسیت فرد، رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل) و دارابودن کارت دانشجویی معتبر. اما دانشجویان کمتر از ۵۰ سال نیاز به هیچ گونه سابقه قبلی در تامین‌اجتماعی ندارند، ولی برای شروع بیمه‌پردازی جهت دانشجویان بالاتر از ۵۰سال سن، دارا بودن سابقه قبلی به میزان حداقل معادل مازاد سنی نسبت به ۵۰ سال در زمان تقاضا لازم است. مثلا دانشجویی که در زمان تقاضا ۵۲ سال دارد برای شروع بیمه دانشجویان دانشگاه‌ها حداقل باید دو سال سابقه پرداخت بیمه قبلی در تامین‌اجتماعی داشته باشد.

برای شروع بیمه دانشجویان دانشگاه‌ها چه مدارک و اقداماتی لازم است؟

برای شروع این نوع بیمه مراجعه دانشجو با شناسنامه، کارت ملی، کارت دانشجویی معتبر و حداقل سه قطعه عکس جدید به نزدیک‌ترین شعبه تامین‌اجتماعی محل سکونت یا محل اشتغال به تحصیل خود برای ارائه تقاضای بیمه دانشجویان و انجام معاینات پزشکی بدون قرارداد (در صورت انتخاب نرخ ۱۸درصد برای این نوع بیمه) و انعقاد قرارداد و دریافت برگه پرداخت حق‌بیمه و پرداخت مبلغ حق‌بیمه به‌صورت ماهانه یا چند ماهه (به‌طور یک جا) ضروری است.

بیمه دانشجویان دانشگاه‌ها شامل چه تعهدات و مزایایی است و چه مزایایی به این نوع بیمه تعلق نمی‌گیرد؟

تعهدات و مزایای آن بستگی به انتخاب نرخ این نوع بیمه به شرح زیر دارد:

الف- نرخ ۱۸درصد شامل مستمری‌های بازنشستگی، ازکارافتادگی کلی، مستمری بازماندگان برای فوت قبل یا بعد از بازنشستگی در صورت احراز شرایط.

ب- نرخ ۱۴درصد شامل مستمری‌های بازنشستگی، مستمری بازماندگان برای فوت قبل یا بعد از بازنشستگی در صورت احراز شرایط.

ج- نرخ ۱۲درصد شامل مستمری‌های بازنشستگی، مستمری بازماندگان برای فوت بعد از بازنشستگی در صورت احراز شرایط.

د- دریافت دفترچه بیمه درمانی برای شخص بیمه‌شده و افراد تحت تکفل وی در صورت انتخاب درمان در قرارداد این نوع بیمه با پرداخت سرانه درمان متعلقه.

ضمنا به این بیمه، هزینه پروتز و اروتز، کمک‌هزینه ازدواج، غرامت دستمزد ایام بیماری و بارداری، کمک‌هزینه سفر و اقامت بیمار و همراه، مقرری بیمه بیکاری و هزینه کفن و دفن تعلق نمی‌گیرد.

برای بیمه دانشجویان دانشگاه‌ها ماهانه چه مبلغی باید پرداخت شود؟

مبلغ حق‌بیمه در این نوع بیمه به نرخ حق‌بیمه انتخاب شده و نیز دستمزد مشمول کسر حق‌بیمه که در هر حال از ۱/۱ حداقل دستمزد سالانه کمتر نیست، بستگی دارد. مثلا حداقل حق‌بیمه ماهانه امسال در این نوع بیمه با نرخ ۱۸درصد حدودا مبلغ  ۲۲۰۰۰۰ تومان، با نرخ ۱۴درصد حدودا مبلغ ۱۵۵۵۰۰ تومان و با نرخ ۱۲درصد حدودا مبلغ ۱۳۳۳۵۰ تومان است. البته به مبالغ مذکور باید هزینه دفترچه درمان (حق سرانه درمان در صورت انتخاب درمان در قرارداد) را که با نرخ امسال برای هر دفترچه در هر ماه مبلغ ۴۴۰۰۰ تومان است، اضافه کرد. همچنین مبلغ حق‌بیمه و سرانه درمان همه ساله با تعیین حداقل دستمزد سال و سرانه درمان افزایش می‌یابد.

در چه شرایطی بیمه‌شدگان دانشجویی می‌توانند از طریق پدر یا مادر خود در تامین‌اجتماعی دفترچه درمانی دریافت کنند؟

چنانچه دانشجو صرفا به تحصیل اشتغال داشته و تحت تکفل قانونی پدر یا مادر خود باشد، می‌تواند هم‌زمان با بیمه‌پردازی در قالب بیمه دانشجویی از خدمات درمانی سازمان تامین‌اجتماعی به تبع والدین خود استفاده کند (دریافت دفترچه بیمه درمانی)  و خودش  قرارداد بیمه دانشجویان بدون درمان منعقد کرده و صرفا اصل حق‌بیمه ( بدون سرانه درمان) را بپردازد.

آیا دانشجویی که براساس مقررات به‌علت وفات پدر یا مادرش مشمول دریافت مستمری بازماندگان شود، می‌تواند هم‌زمان خودش بیمه دانشجویی شود؟

بله، با توجه به اینکه تحصیل، شغل تلقی نمی‌شود، لذا در صورتی که دانشجو طبق ضوابط مربوطه مشمول دریافت مستمری بازماندگان باشد، می‌تواند هم‌زمان با دریافت مستمری بازماندگان درخواست بیمه دانشجویی داده و پس از انعقاد قرارداد این نوع بیمه نسبت به شروع و ادامه بیمه‌پردازی خود اقدام کند.

آیا مدت تحصیل گذشته در دانشگاه مانند سوابق سربازی یا حضور در جبهه با پرداخت حق‌بیمه قابل احتساب در تامین‌اجتماعی به‌عنوان سابقه پرداخت حق‌بیمه است؟

سوابق در تامین‌اجتماعی در صورت اشتغال به کار و دریافت دستمزد و پرداخت حق‌بیمه مربوطه یا پرداخت حق‌بیمه با انعقاد قرارداد بیمه‌های خاص (بیمه اختیاری، مشاغل آزاد و…) ایجاد می‌‌شود که در حال حاضر قانونی برای پذیرش و احتساب  سوابق گذشته تحصیل در دانشگاه که در آن حق‌بیمه‌ای به یکی از صندوق‌های بازنشستگی واریز نشده باشد، وجود ندارد. بدین لحاظ به دانشجویان توصیه می‌شود در اولین فرصت در اثنای تحصیل در دانشگاه، نسبت به شروع و ادامه بیمه‌پردازی خود از طریق یکی از انواع بیمه در تامین‌اجتماعی مانند بیمه دانشجویان دانشگاه‌ها اقدام کنند تا مدت اشتغال به تحصیل آنان نیز به‌عنوان سوابق بیمه‌پردازی آن‌ها محسوب شود. ضمنا بیمه دانشجویی از زمان ثبت تقاضای کتبی دانشجو برای این نوع بیمه در شعبه تامین‌اجتماعی مربوطه شروع می‌شود و قبل از آن را نمی‌توان جزء سوابق بیمه‌پردازی (حتی با قبول پرداخت حق‌بیمه آن) منظور کرد.

 بارگذاری...
بارگذاری...